Włodzimierz Bednarski

Czy badacze Pisma Świętego stali się w roku 1931 Świadkami Jehowy?

dodane: 2013-10-31
Głosicielom Towarzystwa Strażnica wydaje się, że oni od roku 1931 nazywają się oficjalnie "Świadkami Jehowy". Tymczasem w USA nie mają oni zarejestrowanego takiego określenia. Jedna z oficjalnych nazw ich korporacji to "Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego". Czyż więc nadal nie są oni "badaczami Pisma Świętego"?

Czy badacze Pisma Świętego stali się w roku 1931 Świadkami Jehowy?

 

         Prawie 30 lat temu, jeden z nadzorujących mnie współpracowników, nadał mi pseudonim „Benek”. Tak on przylgnął do mojej osoby, że wszyscy koledzy tak do mnie mówili. Mało tego, tak zwracał się do mnie mój kierownik, a dwóch wiceprezesów i kadrowa mówiąc do mnie odzywali się „panie Benku”. Nawet moja poczta e-mailowa zawierała słowo „benek”. Dochodziło do tego, że zapominano iż mam na imię Włodek.

         Jednak pomimo tego, nadal nazywam się Włodzimierz Bednarski, dopóki nie zmienię prawnie swego imienia czy nazwiska.

         Kolega, który nadał mi pseudonim „Benek”, już dawno w firmie nie pracuje, a pomimo tego określenie to pozostało i pozostanie pewnie na długo. Zrobił on karierę na zachodzie Europy, a nazwisko jego to Rutkowski.

         Ciekawe, że pierwsze jego trzy litery z niego („Rut”) pokrywały się z tymi, które ma w nazwisku J. F. Rutherford (zm. 1942), prezes Towarzystwa Strażnica (od 1917 r.).

         Właśnie on, nadał na kongresie w roku 1931 swoim badaczom Pisma Świętego popularną nazwę „Świadkowie Jehowy”. O tym zainteresowany przeczyta w moim artykule pt. „Świadkowie Jehowy - powody zmiany nazwy i manipulacje tekstem rezolucji” (patrz www.piotrandryszczak.pl). Pamiętajmy jednak, że w latach 1931-1942 „Świadkami Jehowy” zwano tylko członków klasy niebiańskiej z Towarzystwa Strażnica. Dopiero po śmierci J. F. Rutherforda, tak nazwano też głosicieli z klasy ziemskiej, a więc jakby wbrew woli (!) tego, który ogłosił i ‘wprowadził’ nazwę „Świadkowie Jehowy”. Oto cytaty wspominające to zdarzenie:

 

         „Później książka pod tytułem Nowy Świat, opublikowana w roku 1942, wskazała, że ‘drugie owce’ z ‘wielkiej rzeszy’ przepowiedzianej w Objawieniu 7:9, 10 także są świadkami Jehowy” (Strażnica Nr 19, 1967 s. 8);

 

         „W owym czasie Jonadabów nie uważano za ‘świadków Jehowy’ (...) Jednakże kilka lat później w Strażnicy z 1 lipca 1942 roku powiedziano: ‘Te «drugie owce» [Jonadabowie] stały się Jego świadkami, tak jak wierni słudzy żyjący przed śmiercią Chrystusa - od Jana Chrzciciela wstecz aż do Abla - byli niezłomnymi świadkami na rzecz Jehowy’.” („Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 83 - przypis).

 

         „Świadkowie Jehowy i ich towarzysze »drugie owce«, nazwane Jonadabami. podlegają Bogu i Jego Królestwu pod Chrystusem całkowicie” (Spojrzyj faktom w oczy 1938 s. 17).

 

         Nazwa ta tak przylgnęła do głosicieli Towarzystwa Strażnica, że mało kto zauważał przez lata, że właściwie prawnie nigdy członkowie tej organizacji nie nazywali się „Świadkami Jehowy”. Powtarzam „prawnie”, a dotyczyło to głosicieli w USA i wielu innych krajach!

 

         Jeśli zaś w roku 1931 badacze prawnie nie stali się Świadkami Jehowy, to kiedy to nastąpiło, zapyta niejedna osobna?

         Otóż trzeba na początek wskazać, jakimi określeniami prawnymi posługiwali się przez lata głosiciele Towarzystwa Strażnica.

         Podręcznik tej organizacji pt. „Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego” (1995 s. 229) wymienia trzy nazwy, które występują na ogół we wszystkich publikacjach czytanych przez dzisiejszych Świadków Jehowy a wydanych do roku 2002. Oto one:

 

         1. „Pensylwańskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe - Strażnica” (założone w 1881 r. - pierwotna nazwa: „Towarzystwo Traktatowe - Strażnica Syjońska”).

         2. „Zarejestrowane Nowojorskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe - Strażnica” (założone w 1909 r. - pierwotna nazwa: „Stowarzyszenie Kazalnicy Ludowej”).

         3. „Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego” (zarejestrowane w 1914 r.).

 

         Przykładowo książka pt. „Prowadzenie rozmów na podstawie Pism” z roku 2001, podaje tuż za stroną tytułową:

 

         „Wydawcy:

         Watchtower Bible and Tract Society of New York, INC.

         International Bible Students Association Brooklyn, New York, U.S.A.” (s. 4).

 

         Ta ostatnia nazwa to wspomniane powyżej „Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego”.

         Identyczne sformułowania znajdziemy w wydanych w roku 2002 książkach o tytułach: „Zbliż się do Jehowy”, „Oddawaj cześć jedynemu prawdziwemu Bogu”, „Rocznik Świadków Jehowy 2002” oraz w dziesiątkach opublikowanych wcześniej broszurach i książkach (np. „Świadkowie Jehowy - kim są? W co wierzą?” 2001; „Świadkowie Jehowy - głosiciele Królestwa Bożego” 1995).

         Mało tego, okazuje się że i „Pismo Święte w przekładzie Nowego Świata” z roku 1997 wydało między innymi International Bible Students Association.

 

         Kiedy więc ci „Międzynarodowi Badacze Pisma Świętego” z USA stali się wreszcie „Świadkami Jehowy”?

         Otóż można zauważyć, że w roku 2003 już nie pojawia się w polskich i angielskich publikacjach nazwa International Bible Students Association Brooklyn, New York, U.S.A. To staje się wskazówką do przypuszczenia, że być może Towarzystwo Strażnica tym zabiegiem chce się odciąć od miana „Międzynarodowych Badaczy”. Nie chce by ktokolwiek jego głosicieli określał „badaczami”.

         Czy jednak nastąpiło coś jeszcze ze strony tej organizacji, by dowartościować swoich członków?

         Tak! Towarzystwo Strażnica wprowadziło i zarejestrowało w USA nową organizację.

         Prócz powyżej wymienionych pojawiła się kolejna, o której jednak niewiele pisze się oficjalnie. Jej nazwa to Christian Congregation of Jehovah’s Witnesses, a pojawia się ona w stopce redakcyjnej w wewnętrznym biuletynie „Nasza Służba Królestwa” od października 2002 roku.

         To czasopismo ze stycznia 2003 r. w dziale ‘Ogłoszenia’ podaje:

 

         „Wzorem Biura Głównego od 1 października 2002 roku nasze Biuro Oddziału posługuje się w korespondencji ze zborami i nadzorcami papierem listowym z nagłówkiem ‘Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy’. W korespondencji kierowanej na zewnątrz do różnych instytucji będziemy używać dotychczasowego nagłówka”.

 

         Również w polskich publikacjach, jakby w zamian za określenie International Bible Students Association Brooklyn, coraz częściej wstawia się polskiego wydawcę tzn. Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce. A tu już pojawia się określenie „Świadkowie Jehowy”.

 

         Czy to tylko zbieg okoliczności, że w jednym czasie znika z publikacji nazwa International Bible Students Association Brooklyn, New York, U.S.A., a pojawia się określenie Christian Congregation of Jehovah’s Witnesses, które zawiera już w sobie nazwę „Świadkowie Jehowy”?

 

         Widzimy więc, że wreszcie po przeszło 70 latach od roku 1931 głosiciele Towarzystwa Strażnica w USA doczekali się prawnej nazwy „Świadkowie Jehowy”.

         A jak jest w Polsce?

         Otóż nasi głosiciele tej organizacji byli w pewien sposób uprzywilejowani, bo już w roku 1985 mieli w nazwie określenie „Świadkowie Jehowy”:

 

         „Potem w 1985 roku dla ułatwienia importu literatury została zarejestrowana w sądzie spółka pod nazwą Strażnica - Wydawnictwo Wyznania Świadków Jehowy w Polsce” („Rocznik Świadków Jehowy 1994” s. 246).

 

         Następnie w roku 1989 zarejestrowano już Świadków Jehowy, nie jako spółkę, ale jako wyznanie religijne pod nazwą:

 

         „Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce” (jw. s. 247).

 

         Czyżby głosiciele Towarzystwa Strażnica z USA pozazdrościli Polakom i dlatego wprowadzili nową organizację, która zawiera już określenie „Świadkowie Jehowy”?

         Widzimy też, że J. F. Rutherford nie zadbał o to, by nazwa „Świadkowie Jehowy” miała uregulowanie prawne. Miał on szczęście, że nikt przez lata nie zechciał ‘zawłaszczyć’ sobie tego określenia. Może dlatego, że było ono już dostatecznie skopromitowane wieloma zapowiedziami ‘końca’?

 

         Na koniec warto dodać, że organizacja Christian Congregation of Jehovah’s Witnesses została zarejestrowana w USA w roku 2000, a obok niej, w tym samym czasie, także druga, pod nazwą Religious Order of Jehovah’s Witnesses. Te informacje oraz nazwiska ich prezesów, wiceprezesów i sekretarzy-skarbników można znaleźć na jednej z angielskich stron internetowych Towarzystwa Strażnica.

Zgłoś artykuł

Uwaga, w większości przypadków my nie udzielamy odpowiedzi na niniejsze wiadomości a w niektórych przypadkach nie czytamy ich w całości

Komentarze są zablokowane