Włodzimierz Bednarski

Czy Rolf Furuli, obrońca nauk Świadków Jehowy, opuszcza organizację?

dodane: 2020-06-12
Tekst poniższy nie jest artykułem, ale powiadomieniem o fakcie wydania krytycznej książki, dotyczącej Ciała Kierowniczego, przez jednego ze znanych Świadków Jehowy. Rolf Furuli, bo to o niego chodzi, był w swoim życiu nawet nadzorcą okręgu w Norwegii (funkcja zniesiona w roku 2014), któremu podlegali nadzorcy obwodów. Jako jeden z nielicznych Świadków Jehowy uzyskał doktorat z języków semickich.

      Czy Rolf Furuli, obrońca nauk Świadków Jehowy, opuszcza organizację?

W roku 2020, jak podano na Wikipedii, Rolf Furulii, znany Świadek Jehowy z Norwegii, rzucił wyzwanie Ciału Kierowniczemu Świadków Jehowy. Tekst poniższy został zmieniony przez moderatorów Wikipedii, a oto jego wersja zaakceptowana początkowo:

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Rolf_Furuli&oldid=60064279

 

W roku 2020 Furuli, jako Świadek Jehowy, wydał prywatnie po angielsku książkę pt. My Beloved Religion — and the Governing Body, krytyczną wobec Ciała Kierowniczego. Broni w niej większość nauk Świadków Jehowy, krytykuje zaś liczne posunięcia, nauki i zwyczaje wprowadzane przez Ciało Kierownicze oraz nowe wydanie Przekładu Nowego Świata z roku 2013 (np. kwestie finansowe w organizacji, niektóre kwestie dotyczące wykluczania i związane z transfuzją krwi). Z sentymentem wspomina czasy prezesa N. Knorra (zm. 1977). Kryzys Furuliego ma związek szczególnie z rokiem 2019[3].
[3]Hemant Mehta, In New Book, a Prominent Jehovah’s Witness Trashes the Faith’s “Governing Body” FriendlyAtheist.patheos.com, May 26, 2020

 

Wersja obecna tekstu na Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli

 

Link do przypisu z Wikipedii:

 

https://friendlyatheist.patheos.com/2020/05/26/in-new-book-a-prominent-jehovahs-witness-trashes-the-faiths-governing-body/

 

Jego książka po angielsku dostępna jest w Internecie:

https://1lib.eu/book/5537241/851582

 

Pewnie niewielu Świadków Jehowy wie, że ubył im obrońca organizacji, bo z chwilą jego wykluczenia, będą musieli udawać, że Rolf Furuli dla nich nie istnieje. Książki jego i artykuły dostaną się na 'indeks ksiąg zakazanych', będąc zaliczonymi do 'literatury odstępczej'.

Furuli, jak wspomniano powyżej, krytykuje wiele posunięć Ciała Kierowniczego, szczególnie od roku 2013, gdy ono ogłosiło się jedynym "niewolnikiem wiernym i roztropnym", rozdającym pokarm na czas słuszny (do tego momentu niewolnikiem był cały ostatek Świadków Jehowy, zrzeszający kilkanaście tysięcy pomazańców).

Furuli nie akceptuje bezduszności Ciała Kierowniczego dotyczącego wyższych studiów, zakazu dokonywania transfuzji krwi przez pielęgniarki i lekarzy będących Świadkami Jehowy.

Odrzuca zwiększający się nacisk Ciała Kierowniczego na gromadzenie pieniędzy i coraz częstsze nawoływanie o nie.

Nie znajduje w Biblii i historii uzasadnienia dla powstania 'niewolnika' w roku 1919.

Twierdzi (s. 171), że książka Paście... (2019), podając 39 powodów do wykluczania Świadków Jehowy, zawiera tylko 11 powodów, dla których znalazł on potwierdzenie biblijne!

Krytykuje, nowy Przekład Nowego Świata (ang. 2013), mając przygotowanie dotyczące języków semickich i historii Izraela. Ma też pretensje co do ciągłych zmian nauk, szczególnie w ostatnich latach.

Czas pokaże, kiedy Furulii zostanie wykluczony (dzisiejsza pandemia nie pozwala na zbieranie się komitetów sądowniczych).

Wtedy być może nastąpi kolejny wylew pretensji Furuliego i być może kolejna ewolucja jego poglądów. To zapewne czas, że będzie można zebrać te informacje i opisać w szerokim artykule. Pojawią się też być może jakieś wywiady przeprowadzone z nim.

Szersza informacja o nim na ang. Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli

 

Z poglądami Furuliego, dotyczącymi roku 607 p.n.e. i 1914, najczęściej polemizował były Świadek Jehowy, Szwed Carl Olof Jonsson (bliski znajomy Raymonda Franza):

 

http://kristenfrihet.se/english/epage.htm

 

Książka Jonssona po polsku:

 

http://sn.org.pl/files/ksiazki/Kwestia%20Czasow%20Pogan.pdf

 

Różne uzupełnienia

 

Norweska Wikipedia o Furulim:

 

https://no.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli


Podano w niej treść, którą oddajemy po polsku (tłumaczenie własne):

 

"Moja Umiłowana Religia - i Ciało Kierownicze (wydawcy Awatu, Larvik 2020).Furuli broni tutaj wiary Świadków Jehowy jako jedynej prawdziwej religii i ich nauk z rokiem 1914, jako znakiem „czasu końca”.Następnie krytykuje zmieniony Przekład Nowego Świata z 2018 r. za wybranie sformułowań, które jego zdaniem są niezgodne z tekstem oryginalnym Biblii; spiera się on z radą zarządzającą o przejęcie nieograniczonej władzy nad życiem członków wspólnoty wyznaniowej, conazywa „wojowniczą stroną organizacji” (strona 11).Furuli uważa, że ​​istnieje tylko jedenaście prawdziwych biblijnych powodów, aby wykluczyć kogoś ze zboru, podczas gdy wymienia się aż 39 takich powodów w najnowszym wydaniu „Paście trzodę Bożą...” (Walkill, Nowy Jork, 2019), jest to tak zwana „księga dla starszych”, która instruuje starszych w lokalnych zborach (zborach) Świadków Jehowy na całym świecie."

 

Artykuł o Furulim na ang. stronie reddit:

 

https://www.reddit.com/r/exjw/comments/h7fspt/another_followup_article_on_rolf_furuli_in/

Zgłoś artykuł

Uwaga, w większości przypadków my nie udzielamy odpowiedzi na niniejsze wiadomości a w niektórych przypadkach nie czytamy ich w całości

Komentarze są zablokowane