Włodzimierz Bednarski

Jak Ciało Kierownicze Świadków Jehowy łączyło Biura Oddziałów – dziś i dawniej? (cz. 1)

dodane: 2022-03-22
W Towarzystwie Strażnica, które reprezentuje Świadków Jehowy, co jakiś czas coś się reorganizuje. W tym artykule zajmujemy się krajowymi Biurami Oddziałów, które bywały łączone i rozłączane. Można zauważyć, że pewien schemat powtarza się po wielu latach. Warto prześledzić ten proces, a nasz tekst ułatwia to.

Jak Ciało Kierownicze Świadków Jehowy łączyło Biura Oddziałów – dziś i dawniej? (cz. 1)

 

         Na początku informujemy, że artykuł nasz składa się z następujących rozdziałów:

 

Biura Oddziałów i ich liczba

Proces łączenia Biur Oddziałów

Co się stało z pracownikami Biur Oddziałów i jakie są dalsze plany Ciała Kierowniczego?

Podział globu ziemskiego przez Ciało Kierownicze na strefy

Tworzenie Biur Oddziałów we wcześniejszych latach

Łączenie Biur Oddziałów we wcześniejszych latach

 

         Dwa ostatnie rozdziały zamieszczamy w części drugiej naszego artykułu.

 

Biura Oddziałów i ich liczba

 

         Co jakiś czas Towarzystwo Strażnica ogłasza otwarcie kolejnych Biur Oddziałów, w różnych krajach świata. Odbywa się to uroczyście w obecności członków Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Są to biura krajowe koordynujące głoszenie i rozpowszechnianie literatury Świadków Jehowy w danym państwie (czasem w kilku państwach).

         Przykładowo w Polsce takie Biuro Oddziału powstało w roku 1992:

 

„Kilka tygodni później, 28 listopada, dokonano otwarcia siedziby polskiego oddziału, wybudowanej w Nadarzynie pod Warszawą. Na uroczystości tej był obecny członek Ciała Kierowniczego Teodor Jaracz, który powiedział: »Oddanie do użytku tego obiektu stanowi naprawdę historyczne wydarzenie. (...) Jest to pierwsze Biuro Oddziału wzniesione i teraz oddawane do użytku na terenie leżącym niegdyś ‚za żelazną kurtyną’. Ale ta tak zwana żelazna kurtyna nie powstrzymała marszu organizacji Jehowy, czego dowód widzimy tutaj«” (Rocznik Świadków Jehowy 1994 s. 23).

 

         Biur Oddziałów stale przybywało, szczególnie po wojnie, aż do roku 2009.

Biura te, jak poniższe amerykańskie, były „całkowicie i jednoznacznie oddane Jehowie Bogu” i miały przetrwać Armagedon:

 

„Skoro więc wszystko należy do Jehowy i od Niego otrzymaliśmy te dobra, rzekł mówca, to możemy jedynie zwrócić je Jemu, przeznaczając je na służbę dla Niego. Na zakończenie tego niezapomnianego, krzepiącego na duchu dnia i wieczoru, brat Franz oznajmił: »Chciałbym teraz ogłosić, że te nowe biura są całkowicie i jednoznacznie oddane Jehowie Bogu«” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 23 s. 20, 22).

 

„Mają również nadzieję, że po Armagedonie wiele z tych pięknych obiektów, które zbudowali i oddali do użytku Jehowie, być może dalej będzie służyć jako ośrodki krzewienia wiedzy o jedynym prawdziwym Bogu, dopóki rzeczywiście nie napełni ona całej ziemi” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 339).

 

Jednak w latach 2004-2018 Świadkowie Jehowy wyprzedawali w pierwszej kolejności budynki Biura Głównego „całkowicie i jednoznacznie oddane Jehowie Bogu”, o czym poinformowało Ciało Kierownicze:

 

„W piątek 5 lipca 2013 roku rodzina Betel w Stanach Zjednoczonych z entuzjazmem przyjęła ogłoszenie, które podał Anthony Morris z Ciała Kierowniczego: »W czwartek 4 lipca 2013 roku osiągnięto porozumienie w sprawie sprzedaży kompleksu sześciu budynków przy Adams Street 117 i Sands Street 90 w Brooklynie. Sprzedaż budynków oznaczonych numerami od 1 do 5 wiąże się z opuszczeniem ich do połowy sierpnia bieżącego roku«. (...) Sprzedaż tych sześciu okazałych budynków wiąże się z przeniesieniem Biura Głównego Świadków Jehowy z Nowego Jorku na 102-hektarową działkę w Warwick” (Rocznik Świadków Jehowy 2014 s. 10-11).

 

„Dnia 12 grudnia 2018 roku Świadkowie Jehowy sprzedali ostatnią nieruchomość będącą częścią ich dawnego Biura Głównego w Brooklynie. Działkę przy ulicy One York Street, znaną także pod nazwą Front Street 30, zakupiła firma Fortis Dumbo Acquisition, LLC. Od 2004 roku Świadkowie sprzedali 37 nieruchomości położonych w Brooklynie”.

 

https://www.jw.org/pl/wiadomosci/dla-mediow/regiony/usa/one-york-street-sprzedaz-20181213/

 

         Oto jak wzrastała liczba Biur Oddziałów od roku 1942, od czasów prezesa N. Knorra (1905-1977):

 

„W roku 1942, gdy został prezesem, istniało 25 biur oddziałów Towarzystwa. W roku 1946, mimo zakazów i trudności związanych z drugą wojną światową, oddziały funkcjonowały już w 57 krajach, a 30 lat później, to jest w roku 1976, ich liczba wzrosła do 97” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 97).

 

         Najwyższą liczbę Biur Oddziałów osiągnięto w roku 2009, gdy było ich aż 118. Od tego czasu następował spadek ich liczby:

 

         2009 r. – 118 biur (Rocznik Świadków Jehowy 2010 s. 31)

         2010 r. – 116 biur (Rocznik Świadków Jehowy 2011 s. 51)

         2011 r. – 98 biur (Rocznik Świadków Jehowy 2012 s. 55).

         2012 r. – 96 biur (Rocznik Świadków Jehowy 2013 s. 178).

         2013 r. – 91 biur (Rocznik Świadków Jehowy 2014 s. 176).

         2015 r. – 89 biur (Rocznik Świadków Jehowy 2016 s. 176).

         2018 r. – 87 biur (Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym 2018 s. 2).

         2022 r. – 86 biur (Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym 2022 s. 2).

 

         Liczba 87 biur utrzymywała się w latach 2019-2021. Nie oznacza to, że nie mogły w tym czasie powstać nowe biura, a starsze zostać połączone z innymi. Od roku 2018 nie ukazuje się już Rocznik Świadków Jehowy, który najczęściej informował o uroczystym otwarciu nowych biur i łączeniu starszych.

         Oto informacja dotycząca procesu łączenia Biur Oddziałów do września 2012 roku:

 

Połączenie niektórych Biur Oddziałów

Do września 2012 roku około 30 Biur Oddziałów zostało połączonych z większymi Biurami. Na zmiany te wpłynęły dwa główne czynniki:

1. Technika uprościła pracę. W ostatnich latach usprawnienia w telekomunikacji oraz drukarstwie sprawiły, że w większych oddziałach można było zmniejszyć personel. (...)

2. Więcej sług pełnoczasowych w dziele ewangelizacji. Z powodu tych zmian wyszkoleni kaznodzieje, którzy dotychczas usługiwali w mniejszych Biurach, mogą teraz całkowicie się skupić na głoszeniu dobrej nowiny(Rocznik Świadków Jehowy 2013 s. 11-12).

 

         Widać z tego, że zmniejszono personel w biurach, a osoby zredukowane posłano w teren, by „głosiły dobrą nowinę”.

         Chociaż Towarzystwo Strażnica wymienia datę „do września 2012 roku”, to jak można zauważyć w powyższych statystykach, najwięcej biur połączono (czyli zlikwidowano) w latach 2010-2011.

 

         Jak w szczegółach wyglądał proces łączenia Biur Oddziałów? Opisujemy to poniżej.

         Zaznaczamy, że Towarzystwo Strażnica obecnie nigdy nie pisze o „likwidacji” Biur Oddziałów, a tylko o „łączeniu” ich. Organizacja ta nie chce, by źle odbierano tę reorganizację. Likwidacja mogłaby się kojarzyć z plajtowaniem korporacji. Trzeba jednak otwarcie napisać, że budynki po „łączonych” biurach po prostu są sprzedawane (patrz powyżej). Tak było na przykład w Niemczech, gdy otwarto nowe biuro w Selters, obiekty w Wiesbaden sprzedano:

 

„Niektórzy członkowie rodziny Betel mieszkali w Wiesbaden blisko 35 lat. Ale wkrótce potem kompleks tamtejszych budynków podzielono i rozprzedano różnym osobom. Zatrzymano tylko jedną małą część dawnej introligatorni i przebudowano ją na Salę Królestwa” (Rocznik Świadków Jehowy 1999 s. 92-93).

 

         Podobnie jak sprzedawano budynki Biur Oddziałów, tak też likwidowano Farmy Królestwa, które posiadały niektóre z nich. Oto przykład z Filipin:

 

„Z czasem warunki się zmieniły i farma w San Pedro okazała się niepotrzebna. Większość artykułów żywnościowych dla rodziny Betel można było hurtowo kupić taniej, niż kosztowało ich wyprodukowanie na farmie. Dlatego postanowiono ją sprzedać. W roku 1991 należała już do nowego właściciela. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży pokryto część wydatków związanych z budową nowych obiektów oddziału” (Rocznik Świadków Jehowy 2003 s. 228).

 

Proces łączenia Biur Oddziałów

 

         W roku 2012 trwał proces łączenia Biur Oddziałów (krajowych) Świadków Jehowy, ale nie wszystkich z całego świata. Na przykład biuro polskie nie zostało do dziś przyłączone do innego biura, choć plotkowano o możliwym połączeniu go z Czechami i Słowacją oraz ulokowaniu tej ‘centrali’ w Centrum Kongresowym w Sosnowcu.

         Poniżej przedstawiamy proces łączeniowy Biur Oddziałów.

 

         Ameryka Północna – biuro w USA

 

         Siedem biur przynależy teraz do Biura Oddziału w USA:

 

„Stany Zjednoczone (...)

nadzór nad Alaską (od roku 2006): (...)

nadzór nad Bahamami (od roku 2011): (...)

nadzór nad Hawajami (od roku 2010): (...)

nadzór nad Jamajką i Kajmanami (od roku 2014)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 566).

 

         W roku 2013 do biura w USA dołączono też Portoryko:

 

„W 2013 roku tamtejsze Biuro Oddziału zostało połączone z Biurem Oddziału w USA” (Strażnica sierpień 2016 s. 7).

 

         Ameryka Środkowa – biuro w Meksyku

 

         Osiem biur przynależy teraz do Biura Oddziału w Meksyku:

 

„Na przykład nadzór nad dziełem głoszenia dobrej nowiny w Gwatemali, Hondurasie, Kostaryce, Nikaragui, Panamie i Salwadorze powierzono oddziałowi w Meksyku, a Biura Oddziałów w wymienionych krajach zamknięto. W związku z tym do meksykańskiego Biura przeniesiono 40 betelczyków, a 95 pozostało w swoich krajach, gdzie dalej działają w służbie pełnoczasowej” (Rocznik Świadków Jehowy 2013 s. 12).

 

         Wcześniej, do biura w Meksyku, dołączono Belize:

 

         „Meksyk (...) nadzór nad Belize (od roku 2001)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 306).

 

         Ameryka Środkowa – biuro w Barbadosie

 

         Dwa biura przynależą teraz do biura w Barbadosie:

 

„Barbados (...) nadzór nad Antiguą (od roku 2011)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 45).

 

         Ameryka Południowa – biuro w Argentynie

 

         Dwa biura przynależą teraz do biura w Argentynie:

 

         „Argentyna (...) nadzór nad Urugwajem (od roku 2011)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 28).

 

         Biuro w Argentynie posiadało kiedyś farmę (patrz Strażnica Rok CVII [1986] Nr 7 s. 25-26).

 

         Ameryka Południowa – biuro w Trynidadzie

 

         Dwa biura przynależą teraz do biura w Trynidadzie:

 

         „Trynidad (...) nadzór nad Gujaną (od roku 2011)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 630).

 

         Europa – biuro w Niemczech

 

         Pięć biur przynależy teraz do Biura Oddziału w Niemczech:

 

„W obliczu podobnych wyzwań stanęli betelczycy z kilku krajów europejskich, gdy poproszono ich o przeniesienie się do Biura Oddziału w Niemczech. Każdy, kto lubi górskie widoki, zrozumie, jak trudno było osobom ze Szwajcarii rozstać się z majestatycznymi Alpami. Natomiast ci z Austrii początkowo tęsknili za spokojniejszym trybem życia, jaki tam wiedli” (Strażnica 15.10 2014 s. 25).

 

         Do tego biura dołączono też Luksemburg (2009) i Liechtenstein.

         https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/zwiedzanie-betel/niemcy/

 

         Europa – biuro Skandynawia w Danii

 

         Sześć biur przynależy teraz do Biura Oddziału Skandynawia:

 

„Z powodu łączenia Biur Oddziałów niektórzy betelczycy kierowani są do służby pionierskiej. Tak się stało w wypadku wielu osób z Biur Oddziałów w Danii, Norwegii i Szwecji, które to Biura zostały połączone w Oddział Skandynawia” (Strażnica 15.10 2014 s. 26).

 

Do tego biura dołączono też Islandię (Rocznik Świadków Jehowy 2013 s. 13) oraz Grenlandię i Wyspy Owcze.

https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/zwiedzanie-betel/dania/

 

         Europa – biuro w Finlandii

 

         Pięć biur przynależy teraz do biura w Finlandii.

 

         Do biura w Finlandii dołączono Litwę, Łotwę, Estonię i Białoruś.

         https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/zwiedzanie-betel/finlandia/?fbclid=IwAR0OirivKPtEYoIhP6ikY8geMEh4y0AG0NWZwr2r6XyKU-gdyMcQmZXVqwo

 

         Europa – biuro w Wielkiej Brytanii

 

         Trzy biura przynależą teraz do tego w Wielkiej Brytanii.

         Przyłączono do niego Irlandię i Maltę.

         https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/zwiedzanie-betel/wielka-brytania/

 

         Europa – biuro w Słowacji

 

         Dwa biura przynależą teraz do biura w Słowacji:

 

„Słowacja (...) nadzór nad Czechami (od roku 2011)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 547).

 

         Europa i kraje pozaeuropejskie – biuro we Francji

 

         Pięć biur przynależy teraz do biura we Francji:

 

         „Francja (...)

nadzór nad Gujaną Francuską (od roku 2011) (...)

nadzór nad Gwadelupą (od roku 2011) (...)

nadzór nad Martyniką (od roku 2011) (...)

nadzór nad Reunionem (od roku 2011)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 156).

 

         W roku 2023 na stronie internetowej Świadków Jehowy podano:

 

„Obecnie Biuro Oddziału we Francji nadzoruje działalność przeszło 162 000 głosicieli z 13 krajów”.

https://www.jw.org/pl/wiadomosci/region/Francja/50-lat-Betel-w-Normandii/

 

         Europa – biuro w Grecji

 

         Dwa biura przynależą teraz do biura w Grecji:

 

„Grecja (...) nadzór nad Cyprem (od roku 2011)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 170).

 

         Australia i Azja – biuro w Australii

 

         Dziewięć biur przynależy teraz do Oddziału Australazja:

 

„W roku 2012 Biura Oddziałów w Australii i Nowej Zelandii połączono w Oddział Australazja” (Strażnica styczeń 2016 s. 4).

 

„Obecnie teren Biura Oddziału Australazja obejmuje Australię, Niue, Nową Zelandię, Samoa, Samoa Amerykańskie, Timor Wschodni, Tokelau, Tonga i Wyspy Cooka” (Strażnica kwiecień 2019 s. 30).

 

         „Nadzorujemy biblijną działalność edukacyjną Świadków Jehowy w Australii, na Niue, Norfolku, w Nowej Zelandii, Samoa, Samoa Amerykańskim, Timorze Wschodnim, Tonga i na Wyspach Cooka”.

         https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/zwiedzanie-betel/australia/

 

         Kilka lat temu zlikwidowano główną drukarnię w Australii (druk przekazano do biura w Japonii). Pozostawiono jedynie niewielkie prace drukarskie dla okolicznych wysp. Chodzi o publikacje w językach ludów tubylczych.

 

         Afryka – biuro w Beninie

 

         Trzy biura przynależą teraz do biura w Beninie:

 

„Benin (...)

nadzór nad Burkina Faso (od roku 2011) (...)

nadzór nad Togo (od roku 2011)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2015 2016 s. 48).

 

         Oczywiście pozostałe Biura Oddziałów, prócz tych czternastu (spośród 87), istnieją pojedynczo, dla każdego kraju osobno. Ewentualnie są w jakiś sposób uzależnione od siebie, według dawniejszych zasad sprzed omawianych lat lub sprawują nadzór nad krajami, w których nie ma jeszcze biur oddziału.

 

 

         Europa i Azja – biuro w Rosji

 

         W Rosji już w roku 1997 zaistniało specyficzne Biuro Oddziału. Do roku 2017 (do momentu delegalizacji) sprawowało ono nadzór nad dziewięcioma innymi państwami:

 

     „Nadzór nad działalnością w Rosji i w dziewięciu byłych republikach radzieckich sprawuje oddział rosyjski. Z myślą o koordynowaniu prac i tłumaczeniu literatury wzniesiono budynki nowego Biura Oddziału w odległości około 40 kilometrów na północny zachód od Petersburga, w pobliżu miejscowości Sołniecznoje” (Rocznik Świadków Jehowy 1998 s. 25-26).

 

     „W ostatnich latach Rosja ze swoimi sojusznikami również wtargnęła do »Pięknej Ziemi«. W roku 2017 wprowadziła zakaz działalności sług Jehowy i wtrąciła niektórych z nich do więzienia. Zdelegalizowała też nasze publikacje, w tym Przekład Nowego Świata. Ponadto przejęła obiekty Biura Oddziału oraz Sale Królestwa i Sale Zgromadzeń” (Strażnica maj 2020 s. 14).

 

 

 

Co się stało z pracownikami Biur Oddziałów i jakie są dalsze plany Ciała Kierowniczego?

 

         Tak przedstawia się sytuacja w styczniu 2022 roku. Co będzie jutro? Tego nie wiemy.

         Wprowadzone zmiany podyktowane były podobno ‘wolą Jehowy’. Jeden z fragmentów tak to wyraża: „od Jehowy wieje wiatr zmian” (Strażnica 15.10 2014 s. 26). Podobnie mogą być uzasadniane przyszłe łączenia biur.

         Na razie ogłaszane jest budowanie kolejnych Beteli i prace „remontowo-budowlane w 8 Biurach Oddziałów”:

 

„Tak jak zapowiedział prorok Izajasz, w ziemskiej części organizacji Jehowy następuje bezprecedensowy wzrost (Iz 54:2). Dlatego tak bardzo potrzebujemy nowych Sal Królestwa, Sal Zgromadzeń i obiektów Betel. Te budynki wymagają regularnej konserwacji, a niektóre z nich po jakimś czasie trzeba wyremontować” (Chrześcijańskie życie i służba program zebrań wrzesień 2020 s. 7).

 

„Jeżeli pozwolą na to warunki, to w roku służbowym 2021 zaplanowane są prace związane z 75 Biurami Tłumaczeń i ośrodkami szkoleń biblijnych. Będą kontynuowane duże prace remontowo-budowlane w 8 Biurach Oddziałów, w tym przy projekcie Ramapo w Biurze Głównym, a także przeprowadzki Biur Oddziałów w Argentynie i Włoszech. Oprócz tego potrzebujemy wybudować ponad 1000 nowych Sal Królestwa w miejscach, gdzie dotychczas ich nie było. Przeszło 6000 już istniejących miejsc zebrań trzeba zastąpić nowymi obiektami, a kolejne 4000 Sal Królestwa trzeba wyremontować”.

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/502500203?q=%22potrzebujemy%20wybudowa%C4%87%20ponad%201000%20nowych%22&p=par&fbclid=IwAR2ocNduIpEJeeboP-tp5j1hiDYOsCk9TIJh5RPd1ydfTq0SOgSw-Amvf6Q

 

         Poniżej zamieszczamy opis przenoszenia pracowników Biur Oddziałów w teren. Zaznaczamy, iż wielu z tych betelczyków myślało, że już do emerytury, a nawet do końca życia, będzie żyć w Betelach, zwanych „rajami duchowymi”. Wszak niektórzy „usługiwali pełnoczasowo w poszczególnych domach Betel całe dziesięciolecia”:

 

Betel – wyjątkowy raj duchowy

         (...) Prawdziwy raj to przecież przede wszystkim raj duchowy, a właśnie nim cieszymy się w Betel” (Strażnica Nr 7, 1999 s. 27).

 

„Na przykład połączenie kilku biur oddziałów umożliwi wielu osobom, które wcześniej usługiwały w Betel w tamtych krajach, skupienie się przede wszystkim na służbie kaznodziejskiej” (Strażnica 15.08 2011 s. 18).

 

„Czasami konieczne są usprawnienia organizacyjne. W ostatnich latach część Biur Oddziałów połączono z innymi. Takie posunięcia wymagają od usługujących w nich braci i sióstr dokonania pewnych zmian. (...) Od osób, których bezpośrednio dotyczyło łączenie Biur Oddziałów, możemy się wiele nauczyć. Niektórzy usługiwali pełnoczasowo w poszczególnych domach Betel całe dziesięciolecia. (...) W obliczu podobnych wyzwań stanęli betelczycy z kilku krajów europejskich, gdy poproszono ich o przeniesienie się do Biura Oddziału w Niemczech. (...) Przeprowadzka do obcego kraju oznaczała, że trzeba przywyknąć do nowego mieszkania oraz pracy z nieznanymi wcześniej braćmi i siostrami; czasami trzeba się było przekwalifikować. Taka zmiana wymagała również dostosowania się do nowego zboru oraz do głoszenia na nowym terenie, niekiedy nawet w innym języku. Wszystko to bywa trudne. (...) Powiedzieliśmy sobie: ‘Gdy od Jehowy wieje wiatr zmian, lepiej ustawić do niego swoje żagle, niż budować mury’ (...) Z powodu łączenia Biur Oddziałów niektórzy betelczycy kierowani są do służby pionierskiej” (Strażnica 15.10 2014 s. 25-26).

 

„Kiedy Lloyd i Alexandra dowiedzieli się, że skierowano ich w teren, na początku było im smutno. Służyli przecież w Betel ponad 25 lat. Lloyd mówi: »Czułem jakby Betel i zadanie, które wykonywałem, stanowiło część mojej tożsamości. Rozumiałem powody tej zmiany, ale w kolejnych tygodniach i miesiącach często towarzyszyło mi poczucie odrzucenia. To była prawdziwa emocjonalna huśtawka. Raz patrzyłem na świat optymistycznie, a chwilę później czułem się przybity«” (Strażnica październik 2018 s. 27).

 

„Pomyśl na przykład o małżeństwie, które przez ponad 30 lat usługiwało w amerykańskim Betel. Jednak później brat i siostra zostali skierowani do służby w terenie w charakterze pionierów specjalnych” (Strażnica grudzień 2018 s. 31).

 

„Musimy pamiętać, że nasza służba dla Jehowy trwa wiecznie, ale zadania, które mamy teraz, są tymczasowe. W nowym świecie wszyscy możemy otrzymać nowe zadania” (Strażnica sierpień 2019 s. 25).

 

         Wysyłanie pracowników z Biur Oddziałów w teren bywało odczytywane, jako swoisty znak czasu i błogosławieństwo od Boga:

 

„Dlatego od września 2015 roku jakieś 5500 członków ogólnoświatowej rodziny Betel wróciło do służby w terenie. Chociaż te zmiany wiązały się z wieloma wyzwaniami, wyraźnie widać, że spotkały się z błogosławieństwem Jehowy, a dzieło głoszenia i nauczania nabrało tempa” (Rocznik Świadków Jehowy 2017 s. 12).

 

„André, nowo zamianowany starszy, zawsze starał się nadążać za zmianami w organizacji Bożej. Mówi: »Redukcja personelu w Biurach Oddziałów przypomina nam, jak niewiele czasu pozostało i że swoje wysiłki trzeba skupić na głoszeniu«” (Strażnica październik 2018 s. 25).

 

         Zdarza się też, że któreś biuro oddziału, jak w Rosji, zostaje zlikwidowane z innych powodów:

 

„»Wiedzieliśmy, że władze chcą zamknąć Biuro Oddziału, w którym usługiwaliśmy« – opowiada Aleksiej. »Ale to i tak był szok, kiedy do tego doszło i musieliśmy opuścić Betel«. Dodajmy do tego przeżycia tysięcy osób, w tym członków rodziny Betel, które otrzymały nowe zadania. Kiedy ktoś kocha to, co robi, ale otrzymuje inny przydział służby, może to być dla niego bardzo trudne” (Strażnica sierpień 2019 s. 20).

 

         Nie wiemy, czy proces łączenia Biur Oddziałów jest zakończony, czy tylko chwilowo zatrzymany. Wspomniane „przeprowadzki Biur Oddziałów w Argentynie i Włoszech” oraz „duże prace remontowo-budowlane w 8 Biurach Oddziałów” wskazują, że jeszcze jakieś zmiany i łączenia biur mogą być kontynuowane.

 

         W każdym razie sytuacja na dziś (styczeń 2022 r.) wygląda następująco:

 

         Świadkowie Jehowy obecni są w 239 krajach.

         W tym w 33 krajach, w których ich działalność jest zakazana lub utrudniana.

         W 87 krajach istnieją Biura Oddziałów (kiedyś w 118 krajach).

         W tym w 14 krajach są to biura niedawno połączone.

 

         Dodajmy, że w tym samym czasie, gdy likwidowano Biura Oddziałów, Ciało Kierownicze Świadków Jehowy budowało dla siebie nową centralę, czyli Biuro Główne w Warwick. Oddano je do użytku w roku 2017:

 

„Istnieją plany zagospodarowania 100-hektarowej działki w Warwick. »Chociaż nie jesteśmy jeszcze pewni woli Jehowy co do Warwick«, powiedział brat Pierce, »staramy się przygotować tę posiadłość z myślą o przeniesieniu tam Biura Głównego Świadków Jehowy«. (...) »Gdy dostaniemy pozwolenie na budowę, mamy nadzieję ukończyć całe przedsięwzięcie w ciągu czterech lat« – oznajmił mówca. »Wtedy będzie można sprzedać nasze obiekty w Brooklynie«. »Czy Ciało Kierownicze zmieniło zdanie co do bliskości wielkiego ucisku?« – zapytał brat Pierce. »W żadnym wypadku« – odpowiedział. »Jeżeli wielki ucisk przerwie realizację tych planów, to wspaniale, naprawdę wspaniale!«” (Strażnica 15.08 2012 s. 17).

 

„Sprzedaż tych sześciu okazałych budynków wiąże się z przeniesieniem Biura Głównego Świadków Jehowy z Nowego Jorku na 102-hektarową działkę w Warwick” (Rocznik Świadków Jehowy 2014 s. 11).

 

„Biuro Główne w Warwick będzie można zwiedzać od poniedziałku 3 kwietnia 2017 roku” (Rocznik Świadków Jehowy 2017 s. 10).

 

Likwidacje drukarni w Biurach Oddziałów

 

         Wysyłanie pracowników Biur Oddziałów w teren spowodowane jest nie tylko ich łączeniem, ale i przez redukowanie innych stanowisk pracy w tych biurach.

         W ostatnich latach widoczny jest stały proces likwidacji drukarni w Biurach Oddziałów:

 

         lata 80. XX w. – były w 51 oddziałach (Nasza Służba Królestwa Nr 6, 1998 s. 5);

         1987 r. – były w 36 oddziałach (Strażnica Rok CVIII [1987] s. 28);

         1993 r. – były w 33 oddziałach (Strażnica Nr 1, 1993 s. 19);

         1997 r. – były w 24 oddziałach (Strażnica Nr 1, 1997 s. 13);

         2005 r. – były w 19 oddziałach (Strażnica Nr 21, 2005 s. 27);

         2013 r. – były w 15 oddziałach (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 204).

 

         Niedawno wspomniano też w jednym z filmów Towarzystwa Strażnica o likwidacji drukarni w Australii (druk przekazano do biura w Japonii).

 

Podział globu ziemskiego przez Ciało Kierownicze na strefy

 

         W połowie lat 50. XX wieku zarządzono w Towarzystwie Strażnica pewne łączenie Biur Oddziałów. Nie łączono ich jeszcze wprost, ale utworzono 10 „stref”.

         Prezes N. Knorr (1905-1977) w roku 1956 podzielił glob ziemski na „strefy”, które nadzorowali ‘z doskoku’ członkowie zarządu, Ciała Kierowniczego lub wyznaczeni przez nich urzędnicy Towarzystwa Strażnica:

 

Glob ziemski podzielono na dziesięć stref, z których każda obejmowała kilka oddziałów Towarzystwa. Wykwalifikowani bracia z Biura Głównego w Brooklynie i doświadczeni nadzorcy oddziałów zostali zamianowani sługami stref (obecnie są nazywani nadzorcami stref), a do tego zadania przeszkolił ich brat Knorr. Tę nową służbę, polegającą na odwiedzaniu biur oddziałów, pierwszy sługa strefy podjął dnia 1 stycznia 1956 roku” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 101).

 

Ponieważ organizacja się rozrastała, glob ziemski podzielono na dziesięć stref i począwszy od 1 stycznia 1956 roku pod kierownictwem prezesa podjęli tę służbę inni wykwalifikowani bracia, dzięki czemu mogła być pełniona systematycznie” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 227).

 

         W roku 1956 trochę inaczej opisano początki zarządzania „strefami”:

 

         „Rok 1956 to już kroki w kierunku lepszego zarządzania i regulacji organizacji. Dokonano podziału ziemi na dziesięć stref, z których każda obejmuje kilka z siedemdziesięciu siedmiu biur Towarzystwa. Nad każdym z dziesięciu obszarów znajduje się sługa strefy. 1 stycznia 1956 roku pierwszy ze sług strefowych zainaugurował tę strefową pracę inspekcji oddziałów. 29 lutego sam prezes Towarzystwa odleciał samolotem z Brooklynu w dziesięciotygodniową podróż po południowym Pacyfiku i na Dalekim Wschodzie, aby odwiedzić tamtejsze oddziały Towarzystwa, przemawiać na zgromadzeniach i zborach świadków Jehowy oraz przemawiać do opinii publicznej w większych miastach na temat »Uczynienie całej ludzkości jednym pod panowaniem swego Stwórcy«” (ang. Strażnica 01.04 1956 s. 223).

 

Oddziały te odwiedza każdego roku prezes Towarzystwa, ewentualnie w jego zastępstwie czynią to specjalnie wyznaczeni przedstawiciele zwani nadzorcami stref” (Strażnica Rok XCIII [1972] Nr 24  s. 7).

 

         Ten podział globu ułatwiał Ciału Kierowniczemu kontrolę w poszczególnych Biurach Oddziałów. Samo określenie „sługa strefy” najpierw zamieniono na „nadzorca strefy”. Prawdopodobnie w roku 2014 zmieniono „nadzorcę strefy” na „przedstawiciela Biura Głównego”.

Skorowidz do publikacji Świadków Jehowy podaje taką oto informację: „przedstawiciele Biura Głównego (dawniej: nadzorcy strefy)”.

W książce Zorganizowani z roku 2005 mowa była jeszcze o „nadzorcach strefy” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2005 s. 53), a w wersji z roku 2015 napisano już o „przedstawicielach Biura Głównego” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2015 s. 48; ed. 2020 s. 51).

Zakres ich obowiązków jednak nie zmienił się.

         W broszurze z roku 2012 padało jeszcze określenie „nadzorcy strefy” (ang. zone overseers), a w cytowanej edycji z roku 2014 już pominięto te słowa:

 

„Przedstawiciele Ciała Kierowniczego regularnie odwiedzają każde Biuro Oddziału. Przekazują wskazówki, które pomagają Komitetowi wywiązywać się z obowiązków (Przysłów 11:14). Podczas specjalnego programu przedstawiciel Biura Głównego wygłasza wykład, żeby zachęcić głosicieli na danym terenie” (Kto dzisiaj spełnia wolę Jehowy? 2014, 2018, Lekcja 22).

Broszura ta występuje też z tytułem Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?

 

         Oto relacja jednego z niedawnych nadzorców stref, który przez wiele lat zajmował się odwiedzaniem Biur Oddziałów:

 

„W latach 1995-2018 miałem zaszczyt odwiedzić prawie 60 krajów jako przedstawiciel Biura Głównego (dawniej nadzorca strefy). W każdym z tych krajów widziałem dowody, że Jehowa błogosławi swoim sługom bez względu na okoliczności” (Strażnica luty 2021 s. 24).

 

         Także Raymond Franz (1922-2010), były członek Ciała Kierowniczego (w latach 1971-1980) wspomina swoje wojaże „strefowe” po świecie:

 

         „Nasz urlop powiększyłby się do sześciu tygodni w ciągu roku i – jako członek Ciała Kierowniczego – miałem zawsze możliwość połączenia go z planami wyjazdowymi na wykłady po całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zaś przez połączenie urlopu z wizytami strefowymi, mogło umożliwić pobyt w najdalszych częściach globu. (Członkowie Ciała Kierowniczego mogą regularnie udawać się na wakacje do miejsc, o których większość ludzi może jedynie marzyć). Tylko w jednym 1978 roku moja żona i ja wsiadaliśmy do samolotu ponad pięćdziesiąt razy. Na przestrzeni kilkunastu lat odwiedzaliśmy kraje Środkowej i Południowej Ameryki, Azji, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Gdybym chciał szukać prestiżu i znaczenia, nie musiałbym zabiegać o więcej niż posiadałem. Już w owym czasie co miesiąc rezygnowałem z trzech lub czterech zaproszeń (na jedno, jakie przyjmowałem) na wykłady, seminaria, itp. Jeśli zaś chodzi o wydarzenia międzynarodowe, to jeśli zamierzałem odbyć podróż do Paryża, Aten, Madrytu, Lizbony, Meksyku, Sao Paulo lub niemal do każdego innego wielkiego miasta świata, wystarczyło zakomunikować ten zamiar pracownikom odpowiedniego Oddziału, a zostałoby zorganizowane spotkanie, na którym tłoczyłyby się tysiące Świadków Jehowy. Mówienie do tłumu liczącego od trzech do trzydziestu tysięcy ludzi było prawie na porządku dziennym. Praktycznie wszędzie, dokąd udaje się członek Ciała Kierowniczego, jest on wśród innych Świadków gościem honorowym” (Kryzys sumienia R. Franz, 2006 s. 320-321).

 

         „W 1978 roku, gdy w ramach »podróży strefowej« wraz z żoną pojechaliśmy do dalekiego Izraela, Peter i jego żona przyłączyli się tam do nas i część każdego z dwóch tygodni naszego pobytu spędziliśmy razem, zwiedzając ten biblijny kraj.” (jw. s. 338).

 

         „Jesienią 1979 roku zostałem wyznaczony do odbycia »wizyty strefowej« w niektórych Biurach Oddziału w Zachodniej Afryce” (jw. s. 319).

 

Wśród byłych Świadków Jehowy panuje przekonanie, że wskazany podział na strefy przygotowany został także na przyszłość. Tak, aby w momencie nastania raju na ziemi, natychmiast gotowe były struktury organizacyjne.

Ktoś zauważył, że Ciało Kierownicze, tak jak Jozue, zarządziło „podział ziemi” na dziesięć stref:

 

„Ale Jozue ma już około 90 lat, a w dodatku do wykonania jest inne wielkie zadanie: podział ziemi na dziedzictwa dla dziewięciu całych plemion i dla połowy plemienia Manassesa” („Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” 1998 s. 44).

 

Wśród tych, którzy fascynują się Nowym Porządkiem Świata (ang. New World Order), funkcjonuje też przekonanie, że Ciało Kierownicze wzorowało się na Mapie Gomberga, która powstała na początku lat 40. XX wieku. Też dzieliła ona świat na pewne strefy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_Gomberga

 

         Temat nasz kontynuujemy w części drugiej tego artykułu w następujących rozdziałach:

 

Tworzenie Biur Oddziałów we wcześniejszych latach

Łączenie Biur Oddziałów we wcześniejszych latach

Zgłoś artykuł

Uwaga, w większości przypadków my nie udzielamy odpowiedzi na niniejsze wiadomości a w niektórych przypadkach nie czytamy ich w całości

Komentarze są zablokowane