aszug

Jezus został słusznie skazany, ponieważ łamał ówczesne prawo, a ono za przypisywane Jemu czyny przewidywały karę ukrzyżowania. Po taką argumentację sięgają czasem niewierzący, aby ukazać nieszlachetne, wichrzycielskie fundamenty chrześcijaństwa i zdyskredytować jego Założyciela. Czy jest to uprawniony zabieg?
19 lutego 2023 18:56

W tekście chciałbym przyjrzeć się temu, w jakim stopniu Kościół katolicki stara się, aby prawda zawarta w apokryfach i pismach gnostyckich nie ujrzała światła dziennego. I czy w ogóle zarzut taki jest w jakimkolwiek stopniu zasadny.
18 lutego 2023 00:03

Do wiary potrzebne są naiwność, tchórzostwo i lenistwo intelektualne, do wygenerowania ateizmu konieczny jest intelektualny heroizm i silna, zdrowa osobowość, która będzie potrafiła unieść brzemię świadomości nieistnienia bogów i kosmicznej samotności. Tak mówią pogłoski, a my sprawdzamy, czy lubią się z prawdą.
15 lutego 2023 22:01

Biblia przez wieki była fałszowana, zmieniana i tłumaczona tak, aby potwierdzała nauki poszczególnych Kościołów, nie ma więc w niej niczego wiarygodnego i historycznego, a jej dzisiejszy tekst jest przekłamany i odbiega daleko od oryginału. Chciałbym w poniższym tekście sprawdzić, czy zarzuty te mają źródło w neutralnych i naukowych poszukiwaniach, demaskujących stronniczość i wyrachowanie podstępnych chrześcijan, czy może sprawa przedstawia się mniej korzystnie dla krytyków chrześcijaństwa.
12 lutego 2023 20:10

Biblia to dzieło pustynnych analfabetów. Tak obwieszczają światu ludzie ukształtowani przez standardy racjonalności, bezstronności, naukowej rzetelności i oczywiście większej przyzwoitości (niż ta religiancka). Powinniśmy uwierzyć im na słowo, ale powstrzymajmy się na chwilę i spróbujmy sprawdzić, czy mówią prawdę.
11 października 2022 22:37

Sprawa (nadmiernej) ilości relikwii Krzyża wydaje się sporej liczbie ludzi, zwłaszcza tym mniej zainteresowanych bliższym kontaktem z religią, rozstrzygnięta. Przy wielu okazjach powtarzają zasłyszane opowieści o absurdalnych ilościach tej relikwii z wielką rozkoszą, która zdradza pasję w wyczekiwaniu każdej okazji do ośmieszenia przedmiotu swojej niechęci - religii w ogóle i Kościoła katolickiego w szczególności.
28 września 2022 19:35