Sceptyczny Chrześcijanin

Nauka ma ogromny wpływ na światopogląd współczesnego człowieka. Dotyczy to również teologów i myślicieli religijnych, a w szczególności tych, którzy rzeczywiście starają się w sposób możliwie szeroki myśleć o otaczającej ich rzeczywistości.
11 lutego 2023 18:32

Pomimo zupełnego braku czasu na porządne zajmowanie się apologetyką – obecnie w ogóle na zajmowanie się nią niestety – chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami, które wywołał we mnie ostatni filmik Śmiem Wątpić.
24 lutego 2020 11:29

W kategorii: Kościół Katolicki

Czy chrześcijaństwo DZIAŁA?

W ostatnim artykule broniłem możliwości zaufania komuś lub czemuś bez posiadania dedukcyjnego dowodu na pełną wiarygodność przedmiotu tego zaufania. Skupiłem się jedynie na mechanizmach ludzkiego myślenia i działania, nie podając żadnego powodu, czemu ufać akurat Biblii czy chrześcijaństwu.
27 sierpnia 2019 19:26

Dlaczego pozwalam sobie ufać Biblii, skoro nie umiem przedstawić niepodważalnego dedukcyjnego dowodu, aby wydać werdykt o jej nieomylności? I czemu przy tym mam czelność nazywać się jeszcze ‘sceptycznym’?
8 sierpnia 2019 19:15

W kategorii: Kościół Katolicki

Czym jest 'katopewność'?

157. punkt Katechizmu Kościoła Katolickiego mówi, że „wiara jest pewna, pewniejsza niż wszelkie ludzkie poznanie, ponieważ opiera się na Słowie Boga, który nie może kłamać”. Stwierdzenie to wydaje się absurdalne dla autora kanału Śmiem Wątpić. Czy ma on rację, i jak można rozumieć je z perspektywy filozofii?
6 sierpnia 2019 19:31

Niniejszy artykuł jest czwartą i ostatnią częścią krytycznego komentarza do debaty „Czy Bóg istnieje?” na której debatował profesor Wojtysiak z panem Fjałkowskim. Do omówienia zostały jeszcze tylko odpowiedzi na pytania i mowy końcowe. Jeśli nie czytałaś/łeś poprzednich części, polecam najpierw się z nimi zapoznać. Link poniżej.
9 lipca 2019 18:40

Przed nami trzecia część krytycznego komentarza do debaty między profesorem Wojtysiakiem i nihilistą Fjałkowskim. Tym razem udało mi się zawrzeć też trochę krytycyzmu względem twierdzeń profesora. Na początek jednak dokończę omówienie drugiej przemowy pana Fjałkowskiego. Jeśli nie czytałaś/łeś poprzednich części, polecam najpierw się z nimi zapoznać. Link poniżej.
8 lipca 2019 18:51

Przed nami druga część krytycznego komentarza do debaty „Czy Bóg istnieje?”, w której naprzeciwko siebie stanęli: Karol Fjałkowski – szczęśliwy nihilista, i prof. Jacek Wojtysiak – filozof religii, również szczęśliwy. Jeśli nie znasz jeszcze części pierwszej mojego komentarza lub omawianej debaty, to bardzo polecam zapoznać się z tym przed przeczytaniem tego artykułu.
6 lipca 2019 16:16

Czy Bóg istnieje? To tytuł kolejnej z debat, którą stoczył szczęśliwy nihilista – Karol Fjałkowski – tym razem z wybitnym specjalistą w swej dziedzinie – profesorem Jackiem Wojtysiakiem, który zawodowo zajmuje się filozofią religii. Profesor miał bronić tezy, iż Bóg rzeczywiście istnieje, zaś Karol, że jest on jedynie ludzkim wymysłem.
30 czerwca 2019 18:42

Od jakiegoś czasu Youtube stał się miejscem polemik ateistów z teistami i, co bardzo mnie cieszy, materiały, które powstały przy tej okazji, a raczej jakaś drobna część z tych materiałów, stanowi źródło rzetelnie opracowanej wiedzy przy okazji popularyzując krytyczne i samodzielne myślenie.
31 maja 2019 16:53