Wszystkie artykuły w Świadkowie Jehowy

  • Najważniejsze nowe nauki i zwyczaje Świadków Jehowy wprowadzone w latach 2023-2024 (cz. 2)

    Towarzystwo Strażnica, reprezentujące Świadków Jehowy, stale zmienia swoje nauki, a nawet tym się przechwala. Nasz artykuł w dwóch częściach ukazuje zmiany doktrynalne i organizacyjne, które wprowadzono w latach 2023-2024.

  • Najważniejsze nowe nauki i zwyczaje Świadków Jehowy wprowadzone w latach 2023-2024 (cz. 1)

    Towarzystwo Strażnica, reprezentujące Świadków Jehowy, stale zmienia swoje nauki, a nawet tym się przechwala. Nasz artykuł w dwóch częściach ukazuje zmiany doktrynalne i organizacyjne, które wprowadzono w latach 2023-2024.

  • Nadzorcy obwodu Świadków Jehowy – czy kiedyś przestaną istnieć?

    Na początku roku 2024 pojawiła się w Internecie spekulacja, że wkrótce mają zniknąć w organizacji Świadków Jehowy nadzorcy obwodu. Wykorzystaliśmy w związku z tym to zainteresowanie, aby opisać historię ich pojawienia się i zadań, które otrzymują.

  • Spodnie, krawaty i marynarki w nauce Świadków Jehowy

    Przez całe lata wszystkim znany był wygląd zewnętrzny Świadków Jehowy. Obowiązkowe krawaty i marynarki na zebraniach i na służbie w terenie, nawet podczas upałów. Kobiety podczas tych zajęć nie mogły nosić spodni, nawet podczas mrozów. Wszystko to się zmieniło 15 marca 2024 roku. Artykuł nasz opisuje całą historię związaną z tymi zwyczajami.

  • Trójca Święta i triada Michałów w pierwszych Strażnicach C. T. Russella (cz. 3)

    Wiara w Trójcę Świętą zakwestionowana została na początku istnienia czasopisma Strażnica (wyd. od 1879 r.), ale nie w pierwszym lub drugim roku jego wydawania. Tym, który ją odrzucił był C. T. Russell, prezes Towarzystwa Strażnica (od 1884 r.). Artykuł nasz w trzech częściach opisuje jak przebiegał u Russella proces odrzucania wiary w Trójcę Świętą.

  • Trójca Święta i triada Michałów w pierwszych Strażnicach C. T. Russella (cz. 2)

    Wiara w Trójcę Świętą zakwestionowana została na początku istnienia czasopisma Strażnica (wyd. od 1879 r.), ale nie w pierwszym lub drugim roku jego wydawania. Tym, który ją odrzucił był C. T. Russell, prezes Towarzystwa Strażnica (od 1884 r.). Artykuł nasz w trzech częściach opisuje jak przebiegał u Russella proces odrzucania wiary w Trójcę Świętą.

  • Trójca Święta i triada Michałów w pierwszych Strażnicach C. T. Russella (cz. 1)

    Wiara w Trójcę Świętą zakwestionowana została na początku istnienia czasopisma Strażnica (wyd. od 1879 r.), ale nie w pierwszym lub drugim roku jego wydawania. Tym, który ją odrzucił był C. T. Russell, prezes Towarzystwa Strażnica (od 1884 r.). Artykuł nasz w trzech częściach opisuje jak przebiegał u Russella proces odrzucania wiary w Trójcę Świętą.

  • Zmiany zapowiedzi proroczych w Wykładach Pisma Świętego C. T. Russella

    Artykuł ten jest uzupełnieniem informacji zawartych w książce pt. Lata 1914-1922 w oczekiwaniach organizacji Świadków Jehowy (2020) w rozdziale Rok 1915 – poprawiony rok 1914. Chodzi o zmiany nanoszone w Wykładach Pisma Świętego przez prezesa Towarzystwa Strażnica C. T. Russella. Dotyczą one przede wszystkim zmian dat zapowiadanych wydarzeń,

  • Jak Towarzystwo Strażnica etapami wprowadzało zakaz dotyczący tytoniu i papierosów? (cz. 2)

    Cz. 2. Świadkowie Jehowy nigdy nie zachwalali używania tytoniu. Natomiast do roku 1973 pozwalali palić papierosy, fajkę, zażywać tabakę, a nawet uprawiać tytoń. Wszystko to we wskazanym roku zmieniło się, a właściwie o pół roku później, bo tyle czasu Towarzystwo Strażnica dało swoim głosicielom na porzucenie nałogu i likwidację pól tytoniowych. W dwóch częściach artykułu szczegółowo opisujemy to zagadnienie.

  • Jak Towarzystwo Strażnica etapami wprowadzało zakaz dotyczący tytoniu i papierosów? (cz. 1)

    Świadkowie Jehowy nigdy nie zachwalali używania tytoniu. Natomiast do roku 1973 pozwalali palić papierosy, fajkę, zażywać tabakę, a nawet uprawiać tytoń. Wszystko to we wskazanym roku zmieniło się, a właściwie o pół roku później, bo tyle czasu Towarzystwo Strażnica dało swoim głosicielom na porzucenie nałogu i likwidację pól tytoniowych. W dwóch częściach artykułu szczegółowo opisujemy to zagadnienie.

  • Francuska TJ-Encyclopedie o Świadkach Jehowy

    Jakiś czas temu opublikowaliśmy francuską wersję tego artykułu, by tym podziękować twórcom omawianej encyklopedii. Obecnie publikujemy trochę szersze opracowanie po polsku. Ufamy, że ten tekst będzie przydatny wielu poszukiwaczom zagadnień dotyczących Świadków Jehowy. Choć wskazywane hasła są w języku francuskim, ale w dobie Internetu nie powinno być problemu z tłumaczeniami poszczególnych haseł.

  • W. I. Mann i J. C. Sunderlin – początkowi współpracownicy C. T. Russella i pierwsi porzucający go

    W. I. Mann i J. C. Sunderlin to ostatnia para początkowych współpracowników C. T. Russella, dawnego prezesa Towarzystwa Strażnica. Wcześniej omówiliśmy cztery inne osoby. Wszyscy ci współpracownicy Russella odeszli o niego. Jedni wcześniej, inni trochę później, jak ci dwaj z tytułu tego artykułu.

  • Czyżby u Świadków Jehowy powrót do używania określenia „nowe światło”?

    "Nowe światło", to termin ekscytujący Świadków Jehowy do roku 2002. Później zmieniony na inne zwroty. Wspomniane określenie oznaczało jakąś nową naukę, którą wprowadzono dla członków Towarzystwa Strażnica. W roku 2024 przywrócono używanie słownictwa związanego z "nowym światłem" i omówiono dość szeroko to zagadnienie. Nasz artykuł relacjonuje te kwestie.

  • H. B. Rice i B. W. Keith – początkowi współpracownicy C. T. Russella i pierwsi porzucający go

    W artykule naszym omawiamy dwóch kolejnych wczesnych współpracowników C. T. Russella, prezesa Towarzystwa Strażnica (H. B. Rice i B. W. Keith). Wcześniej opisaliśmy inną parę (A. D. Jones i J. H. Paton). Opiszemy w przyszłości jeszcze dwie osoby (W. I. Mann i J. C. Sunderlin).

  • Pielgrzymi Towarzystwa Strażnica za czasów C. T. Russella oraz w latach następnych

    Pielgrzymi, to w Towarzystwie Strażnica dawni odpowiednicy dzisiejszych nadzorców obwodu. Tylko, że oni byli gośćmi w zborach, wygłaszającymi wykłady, a nie "nadzorcami" tych zborów. Drugi prezes Towarzystwa Strażnica, J. F. Rutherford, gdy minął oczekiwany rok 1925, dodał władzy owym pielgrzymom, robiąc z nich "dyrektorów służby". Artykuł nasz opisuje historię funkcji pielgrzyma. W przyszłości przedstawimy też tekst o nadzorcach obwodu.

  • Zapasy żywności na „wielki ucisk”

    Towarzystwo Strażnica poleca swoim głosicielom przygotować sobie "plecaki ewakuacyjne". Niby mają one służyć w razie klęsk żywiołowych, ale przy okazji są odpowiednim ekwipunkiem na "wielki ucisk", który ma nastać "wkrótce". Tekst nasz pokazuje, jak od czasów C. T. Russella zapatrywano się na robienie zapasów żywności na czas tego "wielkiego ucisku".

  • Czy czasopismo Strażnica jest ważniejsze od Biblii w organizacji Świadków Jehowy?

    Niektórzy ludzie uważają Świadków Jehowy za fachowców od Biblii. Wyobrażają sobie, że oni ciągle ją studiują. Tymczasem Świadkowie Jehowy głównie uwagę poświęcają czasopismu Strażnica i książkom do studium. Biblia jest tylko małym dodatkiem do tych publikacji i na dodatek jest to zmienione Pismo Święte, dostosowane do ich nauk.

  • A. D. Jones i J. H. Paton – początkowi współpracownicy C. T. Russella i pierwsi porzucający go

    Zazwyczaj mało się mówi i pisze o pierwszych współpracownikach C. T. Russella, prezesa Towarzystwa Strażnica od roku 1884. Dlatego uzupełniamy ten brak opisując w paru tekstach kilku osób, które pisały też artykuły do Strażnicy.

  • Czego C. T. Russell nauczył się od protestanta J. A. Seissa?

    Większość Świadków Jehowy myśli, że to Bóg objawił ich prezesowi C. T. Russellowi nauki, które on rozgłaszał w latach 1879-1916. Tymczasem okazuje się, że większość jego nauk ma pochodzenie adwentystyczne oraz protestanckie i to ze skrajnego nurtu protestantyzmu. Przedstawicielem tego środowiska był J. A. Seiss, którego osobę i nauki omawiamy.

  • Dlaczego polscy Świadkowie Jehowy usunęli z Ewangelii według św. Jana słowo Niewiasta?

    Po wielu latach swego istnienia i po kilkunastu od wydania swojej pierwszej Biblii, Świadkowie Jehowy usunęli z niej termin Niewiasta, zastępując go słowem kobieta lub Matka, opuszczając słowo Niewiasta (J 2:4). Artykuł nasz dokładnie opisuje to zagadnienie.

  • Dwie mniej znane kobiety na prominentnych stanowiskach w Strażnicy

    Niewiele osób wie, że prócz żony prezesa Towarzystwa Strażnica oraz jego adoptowanej córki Rose Ball, jeszcze dwie kobiety pełniły ważne funkcje w tej organizacji. Artykuł nasz omawia kwestie związane z tymi i innymi kobietami.

  • Rok 1881 – co pierwotnie wyznaczał C. T. Russellowi? (cz. 3)

    W części trzeciej tego artykułu opisujemy nowe wydarzenia, które C. T. Russell wyznaczył na rok 1881. Miały one wypełnić lukę po zapowiedziach, które się nie zrealizowały. Dziś rok 1881 nie ma już prawie żadnego znaczenia dla Świadków Jehowy.

  • Rok 1881 – co pierwotnie wyznaczał C. T. Russellowi? (cz. 2)

    W części drugiej kontynuujemy nasz temat. Opisujemy w niej początki nauki o roku 1881 oraz wpływ Wielkiej Piramidy na chronologię Towarzystwa Strażnica.

  • Rok 1881 – co pierwotnie wyznaczał C. T. Russellowi? (cz. 1)

    Rok 1881 jest mało znany w powiązaniu z osobą C. T. Russella. Niewiele osób wie, że już wtedy przyszły prezes Towarzystwa Strażnica oczekiwał na zabranie do nieba. Podobnie jak w roku 1878. Dopiero te niepowodzenia sprawiły, że wprowadził on nowe znaczenia dla tych lat. Oczekiwanie na pójście do nieba przeniósł na lata 1910 i 1914-1915

  • Nelson H. Barbour – zmieniające się jego nauki o powrocie Chrystusa oraz jako nauczyciel C. T. Russella

    Niewiele osób wie, że adwentysta Nelson Barbour, początkowy nauczyciel C. T. Russella, prezesa Towarzystwa Strażnica, po zaszczepieniu mu nauki o niewidzialnym powrocie Jezusa w roku 1874, porzucił te wykładnie. Czego nauczał później Barbour, gdy panowie ci rozstali się? Artykuł nasz opisuje nową eschatologiczną naukę Barboura i odpowiedź Russella na nią.

  • Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 6) Polskie Biuro Oddziału – od czasów J. F. Rutherforda do dziś

    W części 6 tego artykuły kończymy temat budownictwa Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy. Omawiamy w niej Polskę.

  • Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 5) Czasy Ciała Kierowniczego

    W części piątej, tak jak w czwartej, naszego artykułu opisujemy czasy Ciała Kierowniczego, które po śmierci prezesa N. H. Knorra rozszerzyło budownictwo w Towarzystwie Strażnica.

  • TJ-Encyclopedie sur les Témoins de Jéhovah

    Artykuł ten powstał jako podziękowanie dla twórców omawianej encyklopedii o Świadkach Jehowy. ..... Cet article a été rédigé pour remercier les créateurs de l'encyclopédie en question sur les Témoins de Jéhovah.

  • Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 4) Czasy Ciała Kierowniczego

    W czwartej części tego artykułu opisujemy czasy Ciała Kierowniczego, które po śmierci prezesa N. H. Knorra rozszerzyło budownictwo w Towarzystwie Strażnica.

  • Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 3) Czasy N. H. Knorra

    W trzeciej części tego artykułu opisujemy czasy kolejnego prezesa Towarzystwa Strażnica, a mianowicie N. H. Knorra.

  • Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 2) Czasy J. F. Rutherforda

    Cześć druga artykułu (z sześciu).

  • Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 1) Czasy C. T. Russella

    Artykuł Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 1) Czasy C. T. Russella Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 2) Czasy J. F. Rutherforda Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 3) Czasy N. H. Knorra Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 4) Czasy Ciała Kierowniczego Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 5) Czasy Ciała Kierowniczego Budownictwo Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy (cz. 6) Polskie Biuro Oddziału

  • Prorocze lata 1919-1925 wymieniane w publikacjach C. T. Russella

    Artykuł nasz zawiera materiał mało znany. Niewiele osób wie, że za życia prezesa C. T. Russella Towarzystwo Strażnica w swoich publikacjach wymieniało różne lata, które były proroczymi. Nie chodzi o rok 1914, ale o daty kolejne 1919-1925, a nawet rok 1932.

  • Starożytny Egipt i Asyria wyobrażały Świadków Jehowy oraz świat szatana i ONZ

    Symbolika stosowana przez Towarzystwo Strażnica bywa zadziwiająca i zaskakująca, nawet dla głosicieli tej organizacji. Niektóre postacie biblijne wyznaczane przez nią potrafią symbolizować szatana, a równocześnie Świadków Jehowy. Przyglądnijmy się temu zagadnieniu.

  • Dlaczego C. T. Russell nie wydawał siódmego tomu Wykładów Pisma Świętego?

    Siódmy tom Wykładów Pisma Świętego, czyli Dokonana Tajemnica (1917), przypisywany pośmiertnie C. T. Russellowi, prezesowi Towarzystwa Strażnica, wywołuje do dziś emocje. Chociaż Towarzystwo Strażnica już w roku 1927 odrzuciło tę książkę, to oderwani od niego niezależni badacze Pisma Świętego do chwili obecnej mają pretensje, że posłużono się oszustwem w sprawie jej wydania i przypisania autorstwa Russellowi.

  • Likwidacja liczenia i raportowania godzin głoszenia u Świadków Jehowy

    Świadkowie Jehowy słynęli ze skrupulatnego liczenia i zapisywania godzin głoszenia. Doprowadzano to do absurdu, bo zapisywano nawet minuty, które sumowano pod koniec miesiąca. Co roku podawano rekordy godzinowe dla poszczególnych państw i świata. Wszystko to zostało zarzucone od listopada 2023 roku. Artykuł nasz opisuje całą historię związaną z tym zagadnieniem.

  • Broda w nauce Świadków Jehowy

    Niepisany zakaz dotyczący noszenia brody w organizacji Świadków Jehowy obowiązywał 100 lat. Wprowadził go w roku 1923 prezes Towarzystwa Strażnica J. F. Rutherford. Zniosło go Ciało Kierownicze pod koniec roku 2023. Okresowo (lata 1930-1968) brody nie miał też Jezus na ilustracjach Świadków Jehowy.

  • Sodoma i Gomora jeszcze raz – rok 2023!

    Ktoś powiedział, że kwestia wskrzeszenia mieszkańców Sodomy i Gomory jest dyżurnym tematem Towarzystwa Strażnica, od lat 40. XX wieku, aż do dziś. Ponieważ pod koniec 2023 roku organizacja ta kolejny raz zmieniła swój pogląd, więc przedstawiamy go wraz z przypomnieniem wcześniejszych nauk.

  • Gdzie można jeszcze w Biblii Świadków Jehowy dostawić słowo Jehowa? (cz. 2)

    W części drugiej naszego artykułu ukazujemy szczegółowo miejsca, w których Świadkowie Jehowy mogą jeszcze zamieścić termin Jehowa lub wstawić go za inne słowo (Bóg, Pan). Pokazujemy też kilka ich niekonsekwencji dotyczących dostawiania słowa Jehowa.

  • Gdzie można jeszcze w Biblii Świadków Jehowy dostawić słowo Jehowa? (cz. 1)

    Prawie wszystkich ludzi, używających słowo Jehowa, przeciętni znawcy chrześcijaństwa biorą za Świadków Jehowy. Oni zaś słyną z niezwykle częstego używania tego terminu. Może się wydawać, że już częściej nie można stosować słowa Jehowa, niż to ma miejsce. Jednak artykuł nasz pokazuje, że może być inaczej. Jednak wcześniej omawiamy historię tej zwyczaju w Towarzystwie Strażnica,