Herezja apokatastazy staje się coraz bardziej popularna nawet wśród chrześcijan, którzy emocjonalnie zwyczajnie nie radzą sobie z koncepcją kary Bożej, a nawet sądu Bożego. W artykule obronię tradycyjną koncepcję piekła, ukazując tym razem z nieco szerszej perspektywy niż biblijna, że idea kary Bożej i wiecznego piekła jest nie tylko osadzona w Biblii i nauczaniu pierwszych chrześcijan, ale idea ta jest wręcz moralnie konieczna i sprawiedliwa.
Jan Lewandowski
W sieci pojawił się łańcuszek uderzający w katolików w stylu „pytania na które nie potrafią oni odpowiedzieć” – który ma niby pobudzać do logicznego myślenia. A ile to ma wspólnego z logiką? Postanowiłem to sprawdzić...
Grzegorz Żebrowski
Recenzja książki o. prof. Adama Sikory „Św. Jan Apostoł i wyspa Apokalipsy”.
O.K.
Rekonstrukcja biografii Apostoła Jakuba Sprawiedliwego, „brata Pańskiego”, przywódcy judeochrześcijan w Jerozolimie, autora Listu Jakuba, na podstawie źródeł wczesnochrześcijańskich.
O.K.
Niedawno odprowadzając pielgrzymkę na Jasną Górę po raz kolejny natknąłem się na tzw. chrześcijańskich ewangelizatorów, którzy postawili sobie za cel nawrócić nas katolików do prawdziwej wiary w Jezusa Chrystusa. I oczywiście w rękach pojawiły się znane broszurki z 10 przykazaniami Bożymi, aby nas w końcu uświadomić, jak bardzo wiara katolicka je wypacza, przemilcza, przekręca i zakłamuje tę oczywistą prawdę przekazaną nam w Biblii.
Grzegorz Żebrowski
Wielu katolików wierzy w reinkarnację. Zbyt wielu. Nie widzą żadnej sprzeczności między swoją wiarą chrześcijańską i wiarą w reinkarnację. Tymczasem wiara w reinkarnację jest całkowicie niezgodna z wiarą chrześcijańską. Te dwie koncepcje wykluczają się bez reszty. Warto zatem uświadomić niektórych katolików i chrześcijan.
Verificator
Prezentujemy wartościowy film z kanału Polski Inkwizytor na temat Tomasza Terlikowskiego, który stał się ostatnio zbyt głośny i hałaśliwy w polskim Kościele.
Verificator
Nie ma już żadnych wątpliwości, że lewicowo-liberalne fejk-media prowadzą walkę na śmierć i życie z Kościołem Katolickim przy pomocy różnych wymysłów i kłamstw. Przykładem tego jest nie tylko zmyślony problem „plagi” pedofilii w Kościele, ale można znaleźć również inne przykłady.
Verificator
Ze wszystkich stron dochodzi do nas natarczywa mantra mediów, która nachalnie wmawia nam, że Kościół Katolicki umiera i jest już w fazie ostatecznego upadku. Społeczeństwo polskie sekularyzuje się podobno najszybciej w Europie. Świat odchodzi od wiary i religii a tam, gdzie wzrasta świadomość odkryć nauki i dobrobyt, religia i wiara odchodzą do lamusa. Czy to wszystko prawda? Sprawdźmy.
Verificator
Księża mówią, że opuszczanie niedzielnej Mszy Świętej jest grzechem. Czy jest to tylko ich wymysł, czy tak mówi Biblia? Sprawdźmy!
O.K.
W tekście chciałbym przyjrzeć się temu, w jakim stopniu Kościół katolicki stara się, aby prawda zawarta w apokryfach i pismach gnostyckich nie ujrzała światła dziennego. I czy w ogóle zarzut taki jest w jakimkolwiek stopniu zasadny.
aszug
Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny a Bóg Nowego Testamentu łagodny jak baranek? Taki mit istnieje już od czasów Marcjona. Co gorsza, mit ten pokutuje nawet wśród wielu katolików. Obalimy go w niniejszym artykule.
Jan Lewandowski
Sprawa (nadmiernej) ilości relikwii Krzyża wydaje się sporej liczbie ludzi, zwłaszcza tym mniej zainteresowanych bliższym kontaktem z religią, rozstrzygnięta. Przy wielu okazjach powtarzają zasłyszane opowieści o absurdalnych ilościach tej relikwii z wielką rozkoszą, która zdradza pasję w wyczekiwaniu każdej okazji do ośmieszenia przedmiotu swojej niechęci - religii w ogóle i Kościoła katolickiego w szczególności.
aszug
Poniżej przedstawiam kompletny i skrócony poradnik, jak rozmawiać z naszymi braćmi odłączonymi, którzy atakują naszą wiarę. Wersja druga - uzupełniona
Grzegorz Żebrowski
Recenzja książki Pawła Lisickiego „Luter - ciemna strona rewolucji”.
O.K.
Czy słowa św. Pawła z 1 Listu do Koryntian zaprzeczają świadectwu Całunu Turyńskiego, jakoby Jezus miał długie włosy?
O.K.
Niniejsza treść jest polemiką ze starym, aczkolwiek dość popularnym i wciąż aktualnym pod względem argumentacji artykułem propagującym koncepcję sola Scriptura, oraz uderzającym w naukę katolicką, który na równi z Objawieniem biblijnym stawia Tradycję apostolską.
Grzegorz Żebrowski
Krótki komentarz na temat rzekomych wewnętrznych sprzeczności w katolickiej nauce o boskiej i ludzkiej naturze Chrystusa.
O.K.
Prawo i Sprawiedliwość w Piśmie Świętym.
O.K.
Czy Jezus jako dziecko terroryzował okolicę swoimi boskimi mocami, jak to opisano w apokryficznej Ewangelii Dzieciństwa Tomasza z II w.?
O.K.
Wielu niewierzących odczuwa jakąś niezdrową fascynację opisanymi w apokryfach scenami "badania" dziewictwa Maryi po narodzeniu Chrystusa. Popatrzmy o czym tak naprawdę mówią te sceny w dwóch najstarszych apokryfach: Protoewangelii Jakuba i Ewangelii Pseudo-Mateusza.
O.K.
Historia Adama i Ewy jest atakowana przez ateistów. Jak sens tych opowieści jest interpretowany w Nowym Testamencie? Wszystkie wzmianki o Adamie i Ewie w Nowym Testamencie.
O.K.
Ks. prof. Marek Starowieyski to jeden z najbardziej zasłużonych polskich badaczy piśmiennictwa wczesnochrześcijańskiego. W antologii swoich tekstów daje nam pełne mądrości spojrzenie na świat prężnie rozwijającego się antycznego chrześcijaństwa.
O.K.
W tym eseju chciałbym zebrać do kupy i omówić najczęstsze zarzuty wobec Nowego Porządku Mszy, z którymi udało mi się do tej pory zetknąć podczas dyskusji z tradycjonalistami (artykuł w fazie roboczej)
Grzegorz Żebrowski
Czyli słów kilka o dwóch skrajnych obliczach kompromisu aborcyjnego i sporze pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami.
Grzegorz Żebrowski
Wśród znaczącej części katolików utarło się powszechne przekonanie, że przyjmowanie komunii na rękę jest zwykłym świętokradztwem. (wersja poprawiona poprzedniego artykułu pod tym samym tytułem)
Grzegorz Żebrowski
Odpowiedź do odpowiedzi Księdza Bańki z kanału "Szkoły Akwinaty" na mój materiał filmowy
„Tradycjonalizm cz.1”.
Grzegorz Żebrowski
Część druga polemiki z tradycjonalizmem. Omówienie modernizmu, przysięgi antymodernistycznej, rzekomych owoców Soboru Watykańskiego II, ekumenizmu, oraz innych zagadnień
Grzegorz Żebrowski
Polemika z tradycjonalizmem cz. 1 - tekst z materiału wideo https://youtu.be/nPjbCFrOp6E
Grzegorz Żebrowski
Polemika z filmem "Cud Słońca - ZDEMASKOWANY" z Lupy Sceptyka
Grzegorz Żebrowski
W ostatnim artykule broniłem możliwości zaufania komuś lub czemuś bez posiadania dedukcyjnego dowodu na pełną wiarygodność przedmiotu tego zaufania. Skupiłem się jedynie na mechanizmach ludzkiego myślenia i działania, nie podając żadnego powodu, czemu ufać akurat Biblii czy chrześcijaństwu.
Sceptyczny Chrześcijanin
Dlaczego pozwalam sobie ufać Biblii, skoro nie umiem przedstawić niepodważalnego dedukcyjnego dowodu, aby wydać werdykt o jej nieomylności? I czemu przy tym mam czelność nazywać się jeszcze ‘sceptycznym’?
Sceptyczny Chrześcijanin
157. punkt Katechizmu Kościoła Katolickiego mówi, że „wiara jest pewna, pewniejsza niż wszelkie ludzkie poznanie, ponieważ opiera się na Słowie Boga, który nie może kłamać”. Stwierdzenie to wydaje się absurdalne dla autora kanału Śmiem Wątpić. Czy ma on rację, i jak można rozumieć je z perspektywy filozofii?
Sceptyczny Chrześcijanin
W tym artykule poruszam problemem modlitwy „Ojcze Nasz” i jej najbardziej „kontrowersyjnym” fragmencie „I nie wódź nas na pokuszenie”.
Grzegorz Żebrowski
Świetny artykuł Rafała Ziemkiewicza o czarnej legendzie Inkwizycji
Grzegorz Żebrowski
Ksiądz Dariusz Oko o filmie "Kler" Smarzowskiego: Pedofilów jest więcej w innych środowiskach (...) To jest forma rasizmu.
Grzegorz Żebrowski
Wszyscy znamy aż nadto dobrze zarzuty wobec Kościoła związane z pieniędzmi i rzekomym bogactwem kleru. Zarzuty takie stawiają nie tylko niewierzący ale również wielu katolików. Temat pieniędzy zawsze wywoływał mnóstwo emocji. Powstaje więc nieuchronne pytanie o to czy Kościół rzeczywiście zainteresowany jest głównie gromadzeniem bogactw, czy takie zarzuty są jedynie przejawem zawiści pewnych środowisk. W poniższym artykule omówię to zagadnienie również w kontekście misji zbawczej Kościoła.
Jan Lewandowski
Tytuł artykułu wiele wyjaśnia. Tekst nasz mówi między innymi o tym, że każdy z osobna z Apostołów nie mógł wprowadzić kultu Maryi do nauki Kościoła. Jedenastu Apostołów zmarło jeszcze przed Janem, a dopiero wtedy, po jego śmierci, dopełniła się lista ksiąg Nowego Testamentu. Wówczas, gdy zebrano wszystkie te księgi można było pokusić się o refleksję teologiczną nad całością Pism. Wtedy zaczęto dostrzegać w pełni ważność Maryi. Tekst nasz opisuje te zagadnienia,
Włodzimierz Bednarski
Poniżej przedstawiam kompletny i skrócony poradnik, jak rozmawiać z naszymi braćmi odłączonymi, którzy atakują naszą wiarę. W tym miejscu chciałem zebrać do kupy to co już napisałem w poprzednich artykułach - wszystkie najczęściej spotykane argumenty, z jakimi można się zetknąć podczas dyskusji z protestantami
Grzegorz Żebrowski
Fragment z 1 Tm 2,5 naucza nas, że jedynym pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem jest Jezus Chrystus. Czy to oznacza, że ten fragment zaprzecza pośrednictwu Maryi?
Grzegorz Żebrowski